Google jakiś czas temu stwierdziło, że oficjalnie nic nie będzie potwierdzać i informować o wypuszczeniu jakiegokolwiej aktualizacji algorytmu. Nie mniej jednak wypuścili dwie aktualizacje obok siebie. Przy małych srewisach zmiany są praktycznie niezauważalne dopiero przy dużych serwisach zaczyna się to objawiać spadkami.

Aktualizacja Phantom 2 : 3 maj 2015

Aktualizacja Mobile : 21 kwiecień 2015

barracuda-wykres-pahntom-i-mobile

Tak bliskie wypuszczenie obu aktualizacji stwarza problem interpretacyjny ponieważ „odcięcie” ruchu na urządzeniahc mobilnych (spadek na pozycjach) powoduje niejednokrotnie również spadek na pozycjach „desktopowych”.

Phantom 2 i Panda w jednym

Tak naprawdę Phantom 2 to jednocześnie Panda „pełną gębą” – aktualizacja dotyka strony:

  • słaba jakość tekstu (thin content) – i nie chodzi o precle (bo te cześciowo mają się zaczepiscie dobrze)
  • kopie artykułów – i tutaj niestety wydaje się być to lekko „buggy” ponieważ obrywa serwis, który artykułów nie kopiował – moim zdaniem Google nie rozwiazało tutaj problemu kto od kogo kopiował i leci serwis, który był wysoko na pozycjach (sprawdzone). Tutaj dość nieciekawa obserwacja – oberwać może artykuł w 100% skopiowany z witryna A jak i ten, który ma zaledwie 20-30% kopii witryny B (taka obserwacja mi się trafiła)
  • obrazki, które nie mają podpisu – na przykład serwis może posiadać jakieś skany obrazków do kolorowania dla maluchów bez opisu – te podstrony bardzo mocno „poleciały” w wynikach (tak po 30-50 pozycji -> wynik zbadany w Semstorm)
  • zła optymalizacja – duże serwisy mają niejednokrotnei pisane artykuły przez różne osoby (copywriterów), którzy nie znają zasad optymalizacji takich tekstów. Są one wklejane z różnymi zagnieżdżeniami H2, H3 i wytłuszczeń co powoduje, że nie ma jednego schematu optymalizacyjnego dla artykułów
  • słaby UX – nawigacja na stronie pod kątem linków wewnętrznych jest po prostu bardzo „niewygodna” – chodzi głównie o nagromadzenie linków wewnętrznych pod artykułem niejednokrotnie nie powiązane ze sobą tematycznie (chodzi o brak spójnego „silosowania” artykułów – czyli np piszemy o zabawkach dla dzieci a pod artykułem jest link wewnetrzny do ubranek)
  • przeładowanie serwisu reklamami – tak była taka aktualizacja jakiś czas temu – Phantom 2 powiela tę karę podnosząc ostro poprzeczkę
  • problemy techniczne – w przypadku niektórych serwisów zaczyna mieć znaczenie prędkość ładowania, odpowiedzi, błedy 40x oraz 50x. W przypadku zaobserwowania takich błęów (szczególnie uczulam na 40x oraz 50x) trzeba już dodatkowo optymalizować serwer

Przykład spadku ruchu wg Google Search Console (GWT) – spadek ruchu średni ok 25%. Analiza ruchu w Gooel Analytics pokazuje zmianę na współczynniku odrzuceń z 31% do niecałych 7% (ciekawostka), wzrost liczby wyświetleń na stronie – natomiast spadek na ruchu o ok 23-26% (w zależności od medium).

Niestety screenów z GWT/GSC oraz Analytics pokazać nie mogę…

SEMSTORM z pomocą dla Phantom2

Monitorując dane w GWT czy GA nie wszystko da się zauważyć – dlatego sięgnęliśmy do Semstorm, bo zwykły monitoring nie dawał takiego widoku jaki był potrzebny 😉

Na wykresie genialnie widać spadek w okolicach 3 maja … Teraz rzut oka lekko na prawo na wskażniki ruchu:

W związku z powyższym należy dokonać przeglądu największych spadków w słowach kluczowych – najlepiej wykonać eksport do excela (czy innego arkusza) i wykonać ręczną analizę oglądając strony, które spadły w wynikach. W badanych serwisach praktycznie wszystkie wyżej opisane problemy występowały: od thin content do błędów z serwerem z uwzględnieniem kopii artykułów i złej optymalizacji serwisu.

Niestety ale tabelki z wykonaną analizą wkleić nie mogę – po prostu za dużo byłoby widać 😉

Zalecenia na przyszłość

W zasadzie nie ma co specjalnie wymyślać strategii jednakże w przypadku dużych serwisów dotykanie wszystkich elementów jednocześnie może nie być wskazane. Dlatego uczulam na:

  • nie wykonywać gwałtownych ruchów i nie zmieniać adresów URL (to nic nie da)
  • wzbogacić i zmienić treść na serwisach tam gdzie artykuły są skopiowane (wiem, że w przepisach jak coś ugotowac będzie tro trudne)
  • sprawdzic koniecznie działanie serwera
  • monitorować na bieżąco prędkość ładowania się strony oraz zoptymalizować jej działanie
  • wykonać audyt seo, ewentualnie wykonać stosowną optymalizację serwisu
  • niejednokrtonie duże serwisu mają dołączone fora – sprawdzić czy nei padło ono ofiarą „szeptanki szemranki” – wtedy trzeba takowe forum oczyścić
  • sprawdzić canonicale – tak – czasem zdarza się, że są źle zaimplementowane

Oczywiście to nie wyczerpuje pomysłów na poprawienie serwisu.

Gdyby ktoś chciał więcej poczytać odsyłam do tego artykuł (w języku angielskim): More Findings From Google?s Phantom 2 Update – jest tam dużo więcej a był on dla Mnie inspiracją do napisania tego artykułu.

Obrazek ducha pochodzi z serwisu: http://www.clker.com/clipart-phantom-ghost.html

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek

Paweł Gontarek - Zgred - pasjonat SEO, staram się zrozumieć czym jest i jak działa SEM oraz UX.

Statystyki indeksowania w Google Search Console

Jeśli analizujesz widoczność strony w Google, to nie pomijaj danych z Google Search Console. W GSC Sprawdzisz, jakie...

WIĘCEJ

Konferencje SEO w Polsce w 2022 roku

Nadchodzące konferencje SEO w Polsce w 2022 roku będą świetną okazją do spotkania się z innymi seowczyniami i...

WIĘCEJ

Ile kosztuje pozycjonowanie, a ile kosztuje SEO?

O tym, jak ważne jest pozycjonowanie, wie dziś niemal każdy właściciel serwisu i sklepu internetowego. Bez pozycjonowania, strona...

WIĘCEJ

Komentarze

  1. „Google jakiś czas temu stwierdziło, że oficjalnie nic nie będzie potwierdzać i informować…”

    Była jakaś oficjalna informacja na ten temat, czy to Twoja obserwacja?

      • Jakoś przeoczyłem i cały czas liczę na jakieś oficjalne info na temat aktualizacji 😉

        Swoja drogą, jeszcze niedawno z takim wyprzedzeniem poinformowali o Mobile Update, a teraz nie potwierdzają żadnych zmian.

  2. Ja u jednego klienta który ma sklep z powieloną treścią też zauważyłem spadek ruchu na przełomie maja i czerwca.

  3. Zanim się kogoś ukaże należy sprawdzić kto od kogo skopiował, trudno też wszystko traktować jako kopiowanie w złej wierze, przepis czy opis konkretnego produktu jest tu dobrym przykładem

  4. Mam pytanie trochę nie na temat, ale skoro już tu jestem i coś się dowiedziałem to spytam.
    Czy ilość komentarzy na blogu lub forum (mając profil) bardzo go wzmacnia, czy skupić się lepiej na pozyskiwaniu nowych profili? A komentować od czasu do czasu to co się ma?

    • Tak wzmacnia go natomiast na logikę – jeśli komentarzy jest 2-3 to raczej niewiele wnosi to aczkowliek mogą być dłuższe. Z forum jest podobnie bo pytanie i odpowiedź to trochę za mało treści aby to cokolwiek dało. Nie mnije jednak jeśli całośc przekracza 200 znaków to test Kruga powoduje iż tematyka jest znana i link powinien dość dobrze rankować 🙂

  5. Możesz rozwinąć myśl – źle zagnieżdżone H2 itp?

    Czy dobrze rozumiem:
    Nadużywanie np. słów kluczowych w H2, H3, H4 może powodować spadki?

    np.
    Tytuł: Sklep Ala – sprawdzamy ofertę i opine

    H2 Ala wstęp

    H2 Ala oferta

    H3 Ala dodatkowe koszty

    H3 Ala opinie

    Czy przy odpowiedniej długości i jakości tekstu takie H2-h3 mogą być?

    • Może się tak zdarzyć właśnie jak piszesz – jeśli w Hx będziesz notorycznie wstawiał słowa kluczowe może to być upychanie słów i „polecisz” na pozycjach.

  6. A ostatnio coś się nie zadziało? Około tygodnia temu rewolucje się zrobiły pod frazą nad którą wcześniej pozycjonowałem wywalając dużo serwisów z pierwszej i drugiej storny a na ich miejsce weszło dużo zagranicznych. (Informuje ze fraza ma odpowiednik zarówno w polsce jak i w stanach)

  7. Ta aktualizacja nie była jednak tak wielkim zatrzęsieniem, oberwały strony które faktycznie byłu śmieciowe.

  8. Czy za upychanie słów kluczowych w ALT, lub ich po prostu częste powtórzenia w obrazkach można zaliczyć spadki?

    • No ale taki np. sklep jak sprzedają telewizory to mają problem w altach. Ciągle musieli by pisać „Telewizor LCD…”
      Co w takim przypadku robić. Zostawić alty bez niczego?

      • No to napiszą – ale każdy alt będzie inny ze względu na typ telewizora, markę. Możn aoczywiscie zostawićpusty – nic nie stoi temu na przeszkodzie 🙂 Jak będziesz to robił sensownie i z głową to nic się nei stanie.

  9. Hej. Mam problem. Od jakiegoś czasu po wpisaniu site:domena.pl wyskakuje mi strona główna w wersji HTTPS. Nie korzystam z SSL, pisalem do administratorów hostingu aby wyłączyć SSL całkowicie. Stwierdzili, że to nie wina serwera. Jak się okazuje w Bingu też zaindeksowana jest wersja HTTPS. Co w tamim przypadku zrobić? preferowana domena jest ustawiona w Google, wpisałem kod przekierowania z HTTPS na HTTP niestety nie pomaga- wyswietla się strona, że hakerzy mogą ukraść dane. Czy użyć do tego narzędzia do usuwania adresów i dodać na nowo z http? help please

    • Zobacz czy przypadkiem nie ma treści przeniesionej do katalogu private_html. NIe jestem znawcą ale może coś tam siedzi. HTTPS to ewidentna wina serwera bo jest to uruchamiane na serwerze…

    • 1) Zainstaluj SSL – to dla dobra wszystkich bo np. prosty sniffing może pozbawić Cię hasła i loginu do twojej stronki
      2) Pewnie masz gdzieś link zewnętrzny do https:// zamiast http:// bo np. ktoś z konkurencji zna tę sztuczkę i zrobił to celowo – dodanie dobrego linku do https zamiast http pokaże w Google wersje z SSL – gorzej jeśli na zapytanie tak wchodzi, jeśli tylko na site: to nie ma się co przejmować ale i tak punkt 1) lepiej zrealizować.

  10. Czy mogę prosić o rozwinięcie:
    niejednokrtonie duże serwisu mają dołączone fora ? sprawdzić czy nei padło ono ofiarą ?szeptanki szemranki? ? wtedy trzeba takowe forum oczyścić
    oraz jak oczyścić forum, aby nie było traktowane jak jeden spam?

    • Ogólnie widać napływ użytkowników, którzy mają kilka postów, niejedokrotnie nawet 1-2 posty i w profilu widzisz link do strony WWW, w podpisie link do storny WWW i nierzadko juz w pierwszych postach wrzucają linki do jakichś stron WWW. Uzytkownika łątwo rozpoznać bo zazwyczaj nick skłąda się z jakiegoś słowa i mnóstwa cyfr lub całkowicie jest od czapy, patrzy się na mejle. NIe mniej ejdnak nagle w wątku wszyscy nagle reklamują „swoje” usługi lub produkty i robi się farma linków.

      Oczyszcza się recznie – banując (tak robię na dwoch forach – skutecznie), można też (co odstrasza) założyć nofollow na wszystkie linki wychodzące. Również skuteczne jest aby nowi użytkownicy moglo dodawać odnośńiki np po 20 podstach lub więcej 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klikając przycisk “Opublikuj komentarz” potwierdzasz, że zapoznałeś się z Regulaminem i akceptujesz jego postanowienia. Będziemy przetwarzać Twoje dane podane w formularzu w celu publikacji komentarza w serwisie. Administratorem Twoich danych osobowych jest SEMGENCE Sp. z o.o. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.

Kategorie

Najnowsze komentarze

Popularne artykuły