Z wiekiem człowiek zawsze uczy się czegoś nowego… Kiedyś zarzekałem się, że nie użyję wordpressa jako serwisów … Skłamałem 🙁 Posiadam kilkadziesiąt stron statycznych – jeden są lepsze, inne gorsze. Przekonałem się, że zmiana tychże stron statycznych na wordpressa jest OPŁACALNA.
Test polegał na przebudowie 5 witryn ze stron statycznych na Blogi oparte o silnik WordPress. Strony zostały przekonwertowane (fuj) w okresie od lutego do maja tego roku. Nie były to blogi jakoś specjalnie pozycjonowane – od czasu do czasu jakiś link tu i tam, trochę linkowania omniAdd’em.
Konwersja polegała na:
– zmiana silnika na wordpress
– przekopiowanie tych samych tekstów co były na witrynie do tej pory
– otagownaiu tekstów maksymalnie 2 tagami
– skategoryzowaniu bloga według MENU użytego na stronach statycznych
– załadowaniu niezbędnych pluginów SEO
– dodatkowo zainstalowano plugin do zarządzania przekierowaniami 301 o nazwie „Simple 301 Redirects„
– na blogach są maksymalnie 3 linki wychodzące
– blogi po miesiącu od konwersji są systematycznie uzupełniane o nową zawartość (teksty … miesięcznie po kilka tekstów per każdy blog)
– tematyka : finanse
Efekt namacalny: wszystkie blogi po ok 2-3 miesiącach weszły do top100. Obecnie jeden, potraktowany blastem w sposób opisany w tym temacie, znajduje się już na 4 pozycji na dość ciężką frazę kredytową, podstrony serwisu znalazły się niedawno w „długim ogonie”.
Wynik, moim zdaniem prosty: warto przesiąść się na wordpressa – zapleczówka, która staje się źródłem utrzymania 🙂
Też widzę, że blogi lub ich podstrony na WP wychodzą coraz wyżej, ale to po zmianie algorytmu taki myk.
To fakt coś w tym jest sam mam sporo WP których ostatnio stawiam dość dużo i wszystko ładnie pnie się do góry. Tylko lekkie modyfikacje skórek, pluginy i WP można przerobić do wszystkiego jako strony z tapetami, filmami, grami itd i to za darmo w dość krótkim czasie.
Zgred, jakie seo pluginy obowiązkowo instalujesz?
Ja zawsze instaluje:
– All in One Seo Pack (do zabawy z meta tagami)
– Google XML Sitemaps (do tworzenia sitemapy)
– Spider Tracker (po podglądania robotów)
M.
@Maciej: tak wymienione wyżej, oraz :
– W3 Total Cache
– SI Contact Form
– Aksimet
– dagoDesign – mapa bloga
Instalujecie je na sqlite czy standardowo?
Standardowo.
Na sqlite można postawić w przypadku gdy tworzy się WP statyczny – wrzucasz jednorazowo kilka artów i potem specjalnie się nie przejmujesz.
Jeśli ma to być wartościowy WP (aktualizowany i żyjący, w którym trzeba często „grzebać”) – zdecydowanie odradzam sqlite. Tempo pracy na tej bazie doprowadza do szału. Przynajmniej ja mam takie doświadczenia.
odradzam rowniez sqlite, nie ma sensu przy wiekszych blogach.
A no wordpressik jest the best 🙂
A propo sqlite, ja polecam mój autorski cmsik oparty na tej właśnie bazie, nie zauważyłem, by chodził wolno, raczej wręcz przeciwnie. Indeksuje się bardzo dobrze – posiada generowanie map xml, html oraz pingowanie, tagi. Gdy strona postawiona na nim trochę się „rozkręci” – nowe podstrony pojawiają się poniżej minuty w indeksie. Co do zmian wyglądu – każda darmowa templatka plus kilka minut pracy i gotowe.
Dlaczego od razu „skłamałem” – nie skłamałeś po prostu nie wiedziałeś co jest dobre, uczymy się całe życie i dalej wlaściwie mało wiemy, gdybyś wiedział ile mam lat powiedziałbyś – ojciec co Ty tu robisz? – a ja opowiedziałbym prawdę i to szczerą – wpadłem bo szukam wiedzy o tym cholernym pozycjonowaniu i tak już mam od ponad 5 lat szukam i szukam i chyba będę szukał do śmierci…
No tak, autorski + sqlite jest OK. Ale moloch jakim jest WP się totalnie nie nadaje.
Ja tak polubiłem WordPressa, że teraz ciężko jest mi postawić nową stronę na czymkolwiek innym :D.
No ja też zaczynam lubić – powoluśku gro zapleczówek przerabiam …
@Grzegorz mam dokladnie tak samo 🙂
Bardzo ciekawy artykuł, dodatkowo tylko podtrzymuje mój zachwyt wordpressem
„- na blogach są maksymalnie 3 linki wychodzące”
z każdej podstrony, czy w obrębie całej domeny wystawiasz silne 3 linki wychodzące
@Remiss: linki wychodzace sa site-wide… czyli na wszystkich stronach serwisu (blogroll).
Zgredzie, a piszą wszyscy, żeby skrypty zaplecza dywersyfikować (różnicować). Ty przeczysz tej opinii, skoro chcesz postawić wszystkie swoje zapleczówki na WP. To jak to jest z tym różnicowaniem?
@Michał: „wszystkie” to pojęcie względne. Blogów takich tiptop mam 5, plus zaplecze blogowe ok 30, plus statyczne zaplecze idące w liczbę około 100, plus dynamiczne i tak dalej …
Czyli jednym słowem: różnicować skrypty
A dlaczego zdecydowałeś się na WP a nie na przykład na Joomle?
Jumla jest dziurawa, miałem bardzo duże rpoblemy z jej indeksacją oraz wiele moich storn na Joomli poległo na fitlrach … keidys tak było i z przywyczajenia nie uzywam Joomli.
I tu się nie do końca zgodzę – bezpieczeństwo zależy w znacznej mierze od admina, indeksacja – nie zauważyłem problemów choć WP z reguły mają wyższy site (czyżby Tagi??). Dla mnie WP ma 1 niezaprzeczalną zaletę – łatwiej dodawać wpisy z automatu (Publiker/LFE) i mniej zabawy przy stawianiu, no i jest jednak lżejszy od joomli.